Dobór mocy pompy ciepła

Dzięki instalacji tego typu, można ogrzać budynek za pomocą przyjaznej środowisku, odnawialnej energii cieplnej. Pompy ciepła są coraz częściej montowane w domach mieszkalnych, siedzibach przedsiębiorstw oraz obiektach innego typu. Z tego powodu są to urządzenia, których montaż stanowi inwestycję na wiele lat.

Warto wiedzieć, że pompy ciepła samodzielnie nie wytwarzają energii grzewczej.Pobierają  energięj z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza i umożliwiają jej wykorzystanie wewnątrz budynku. Montaż instalacji pozwala uniezależnić się od rosnących cen tradycyjnych metod pozyskania energii grzewczej. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, ze urządzenia nie wymagają codziennej obsługi i działa w pełni automatycznie. Należy jednak pamiętać, że ich montaż przynosi opłacalne rezultaty tylko wtedy, gdy instalacja jest dopasowana do potrzeb danego budynku.

Dobór mocy konkretnej pompy ciepła stanowi jeden z najważniejszych parametrów urządzenia. Warto jednak pamiętać, że najczęściej  moc pompy jest to wartość zmienna, która zależy zarówno od temperatury źródła dolnego, jak i górnego. W przypadku dużych różnic między nimi, wydajność urządzenia spada.

 

Jaka powinna być moc pompy ciepła montowanej w danym domu?

 

Żeby to ustalić należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak zapotrzebowanie budynku na ciepło. W większości projektów przedstawiane jest ono dla wartości skrajnej, czyli około -20 stopni C.

Kłopoty z określeniem mocy montowanego urządzenia występują ze względu na to, że różnica temperatur, w której powinno działać urządzenie jest bardzo wysoka i sięga np. od -20 do +20 stopni. Zależnie od danej temperatury, moc ogrzewania musi być inna. Ma to wpływ na częstotliwość uruchamiania sprężarki oraz długość jej cykli.

Należy zastanowić się także, czy dana instalacja będzie funkcjonować samodzielnie, czy w układzie biwalentnym, czyli takim, w którym poza pompą ciepła znajduje się również tradycyjne urządzenie grzewcze np. kocioł lub grzałki elektryczne. Jeśli zdecydujemy się na układ biwalentny, wystarczająca będzie pompa o mniejszej mocy.

Trzeba wziąć pod uwagę również rodzaj izolacji znajdującej się na budynku. W najkorzystniejszej sytuacji są nowe budynki, na który grubość izolacji wynosi 20 cm. Większym zapotrzebowaniem cieplnym charakteryzują się obiekty, których warstwa izolacyjna mierzy 10 cm. Słabo ocieplone domy, to takie, na których warstwa izolacji ma jedynie 5 cm. Największe zapotrzebowanie cieplne mają obiekty stare, nie posiadające warstwy ocieplenia. Zapotrzebowanie na moc cieplą budynku może wahać się w granicach od 50W/m do 150W/m2

 

Kiedy najlepiej zdecydować się na dany rodzaj pompy ciepła?

 

Najłatwiej wybrać pompę ciepła dla budynku, który znajduje się dopiero w fazie projektowania. Na tym etapie możliwy jest jeszcze montaż praktycznie każdej instalacji. Dzięki temu można wybrać wersję, która będzie najlepsza dla danego obiektu, a co za tym idzie, najbardziej opłacalna.

W przypadku istniejącego budynku, nie ma aż tylu opcji do wyboru, jednak nadal warto dokładnie przemyśleć wybór instalacji.Dobieramy pompy ciepła do kotłowni w których istnieją już kotły węglowe, gazowe, na pelet itp.

 

Jakie będą konsekwencje nieprawidłowego wyboru?

 

Jeśli wybierzemy urządzenie o zbyt małej mocy, to może pompa nie dogrzać budynku.Pompa o zbyt małej mocy będzie  musiała pracować dłużej, by zapewnić odpowiednie ilości ciepła, potrzebną do nagrzania pomieszczenia. Dłuższa praca będzie miała wpływ przyspieszenie zużycia sprężarki. Według większości producentów, prawidłowo wykorzystywana sprężarka, przy 1800-2500 godzinach pracy rocznie, powinna mieć żywotność około 20 lat.

W przypadku pomp ciepła o zbyt dużej mocy, pierwszym negatywnym skutkiem jest koszt instalacji. Urządzenia charakteryzujące się większą mocą, kosztują znacznie więcej. Dlatego nie warto wybierać modelu wydajniejszego, niż jest to konieczne. 

Ponadto, zamontowanie instalacji o zbyt dużej mocy powoduje, że jej żywotność ulega skróceniu. Dzieje się tak dlatego, że pracuje ona przy zbyt małym obciążeniu cieplnym oraz w zbyt krótkich cyklach, nieustannie włączając się i wyłączając. Niewłaściwy tryb pracy na zwiększenie zużycia prądu pobieranego podczas włączania urządzenia.

Sposób ogrzewania domu to decyzja, którą warto warto gruntownie przemyśleć, by wybrać rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnego budynku. 

Wszelkie prawa zastrzeżone ANEO. 2015

projekt i wykonanie - agencja reklamowa group4